Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gottfried Xaver von Laimbeckhoven, S.J. †

Deceased

Bishop of Nanking [Nanjing], China

Apostolic Administrator of Peking [Beijing]


Events

DateAgeEventTitle
9 Jan 1707Born
27 Jan 172215.0ProfessedMember of Society of Jesus
173527.9Ordained PriestPriest of Society of Jesus
7 Feb 175245.0SelectedBishop of Nanking [Nanjing], China
15 May 175245.3ConfirmedBishop of Nanking [Nanjing], China
20 Jul 175548.5Ordained BishopBishop of Nanking [Nanjing], China
1757²49.9AppointedApostolic Administrator of Peking [Beijing], China
22 May 178780.3DiedBishop of Nanking [Nanjing], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Gottfried Xaver von Laimbeckhoven
Bishop Gottfried Xaver von Laimbeckhoven S.J. (born , died ) Bishop of Nanking [Nanjing]

EventPlace
Birth PlaceWien, Archdiocese of Wien {Vienna}, Austria
Death PlaceTong-kia-hang

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 31.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1,755, Number 23
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 300
  • b: Bishops-In-China.com, 17 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast