Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juozapas Kukta

Deceased

Bishop of Kaišiadorys


Events

DateAgeEventTitle
3 Feb 1873BornTrakiniai
31 Dec 189825.9Ordained PriestPriest
5 Apr 192653.2AppointedBishop of Kaišiadorys, Lithuania
1 May 192653.2Ordained BishopBishop of Kaišiadorys, Lithuania
16 Jun 194269.4DiedBishop of Kaišiadorys, Lithuania

MicroData Summary for Juozapas Kukta:
Bishop Juozapas Kukta (born , died ) Bishop of Kaišiadorys

  • a priest for 43.5 years
  • a bishop for 16.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 25
  • b/c2+: CB, 10 Dec 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Number 17,597

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013