Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Augusto Intreccialagli, O.C.D. †

Deceased

Archbishop of Monreale


Events

DateAgeEventTitle
18 Feb 1852BornMontecompatri
22 May 187523.3Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
24 Jul 190755.4AppointedBishop of Caltanissetta, Italy
28 Jul 190755.4Ordained BishopBishop of Caltanissetta, Italy
24 Jun 191159.3AppointedApostolic Administrator of Monreale, Italy
16 Mar 191462.1AppointedCoadjutor Archbishop of Monreale, Italy
16 Mar 191462.1AppointedTitular Archbishop of Serdica
31 Jul 191967.5SucceededArchbishop of Monreale, Italy
19 Sep 192472.6DiedArchbishop of Monreale, Italy

MicroData Summary for Antonio Augusto Intreccialagli:
Archbishop Antonio Augusto Intreccialagli O.C.D. (born , died ) Archbishop of Monreale

  • a priest for 49.3 years
  • a bishop for 17.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1925
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1907, Number 42
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 102

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013