Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Adam Hefter

Deceased

Bishop Emeritus of Gurk

Titular Archbishop of Maximianopolis in Rhodope


Events

DateAgeEventTitle
6 Dec 1871BornPrien am Chiemsee
22 Jul 189422.6Ordained PriestPriest of Gurk, Austria
26 Dec 191443.0SelectedBishop of Gurk, Austria
5 Feb 191543.1ConfirmedBishop of Gurk, Austria
7 Feb 191543.1Ordained BishopBishop of Gurk, Austria
4 May 193967.4ResignedBishop of Gurk, Austria
4 May 193967.4AppointedTitular Bishop of Marciana
11 Dec 193968.0AppointedTitular Archbishop of Maximianopolis in Rhodope
9 Jan 197098.0DiedBishop Emeritus of Gurk, Austria

MicroData Summary for Adam Hefter:
Archbishop Adam Hefter (born , died ) Bishop Emeritus of Gurk

  • a priest for 75.4 years
  • a bishop for 54.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1915, Number 7
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 191

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015