Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fernando Guercilena, P.I.M.E. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kengtung


Events

DateAgeEventTitle
29 Oct 1899BornMontodine, Italy
19 Mar 192626.4Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
31 May 195050.6AppointedVicar Apostolic of Kengtung, Myanmar
31 May 195050.6AppointedTitular Bishop of Hadriania
8 Oct 195050.9Ordained BishopTitular Bishop of Hadriania
1 Jan 195555.2AppointedBishop of Kengtung, Myanmar
19 Sep 197272.9ResignedBishop of Kengtung, Myanmar
6 May 197373.5DiedBishop Emeritus of Kengtung, Myanmar

MicroData Summary for Fernando Guercilena:
Bishop Fernando Guercilena P.I.M.E. (born , died ) Bishop Emeritus of Kengtung

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 22.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013