Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Marchesani

Deceased

Bishop of Chiavari


Events

DateAgeEventTitle
16 Apr 1889BornScannabue
25 Jul 191425.3Ordained PriestPriest of Crema, Italy
30 Jan 193949.8AppointedBishop of Cava e Sarno, Italy
19 Mar 193949.9Ordained BishopBishop of Cava e Sarno, Italy
22 Apr 194859.0AppointedBishop of Chiavari, Italy
4 Jul 197182.2DiedBishop of Chiavari, Italy

MicroData Summary for Francesco Marchesani:
Bishop Francesco Marchesani (born , died ) Bishop of Chiavari

  • a priest for 56.9 years
  • a bishop for 32.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1939, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013