Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Canessa

Deceased

Titular Bishop of Sarepta


Events

DateAgeEventTitle
25 Apr 1872BornTeglia, Italy
8 Jun 189523.1Ordained PriestPriest
4 Sep 193765.4AppointedTitular Bishop of Sarepta
10 Oct 193765.5Ordained BishopTitular Bishop of Sarepta
14 Jan 194875.7DiedTitular Bishop of Sarepta

MicroData Summary for Francesco Canessa:
Bishop Francesco Canessa (born , died ) Titular Bishop of Sarepta

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 10.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1949
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013