Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Giordani

Deceased

Titular Archbishop of Larissa in Thessalia


Events

DateAgeEventTitle
19 Nov 1877BornEsanatoglia
21 Dec 190023.1Ordained PriestPriest
25 Jun 193355.6AppointedTitular Bishop of Myndus
30 Jul 193355.7Ordained BishopTitular Bishop of Myndus
3 Aug 195678.7AppointedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia
27 Apr 196082.4DiedTitular Archbishop of Larissa in Thessalia

MicroData Summary for Antonio Giordani:
Archbishop Antonio Giordani (born , died ) Titular Archbishop of Larissa in Thessalia

  • a priest for 59.3 years
  • a bishop for 26.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013