Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Carmelo Juan Giaquinta

Deceased

Archbishop Emeritus of Resistencia


Events

DateAgeEventTitle
22 Jun 1930BornBuenos Aires
4 Apr 195322.7Ordained PriestPriest of Buenos Aires, Argentina
11 Mar 198049.7AppointedAuxiliary Bishop of Viedma, Argentina
11 Mar 198049.7AppointedTitular Bishop of Zama Minor
30 May 198049.9Ordained BishopTitular Bishop of Zama Minor
16 Jun 198655.9AppointedBishop of Posadas, Argentina
22 Mar 199362.7AppointedArchbishop of Resistencia, Argentina
6 Jun 199362.9InstalledArchbishop of Resistencia, Argentina
1 Apr 200574.7ResignedArchbishop of Resistencia, Argentina
22 Jun 201181.0DiedArchbishop Emeritus of Resistencia, Argentina

MicroData Summary for Carmelo Juan Giaquinta:
Archbishop Carmelo Juan Giaquinta (born , died ) Archbishop Emeritus of Resistencia

  • a priest for 58.2 years
  • a bishop for 31.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 23 Jun 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015