Catholic-Hierarchy DC

Bishop Miguel Esteban Hesayne

Deceased

Bishop Emeritus of Viedma, Argentina


Events

DateAgeEventTitle
26 Dec 1922Born
12 Dec 194825.9Ordained PriestPriest of Azul, Argentina
5 Apr 197552.2AppointedBishop of Viedma, Argentina
4 Jun 197552.4Ordained BishopBishop of Viedma, Argentina
8 Jul 197552.5InstalledBishop of Viedma, Argentina
28 Jun 199572.5ResignedBishop of Viedma, Argentina
1 Dec 201996.9DiedBishop Emeritus of Viedma, Argentina

MicroData Summary for Miguel Esteban Hesayne
Bishop Miguel Esteban Hesayne (born , died ) Bishop Emeritus of Viedma

EventPlace
Birth PlaceAzul, Diocese of La Plata
Ordained PriestSeminario San José, La Plata, Archdiocese of La Plata
Ordained BishopCathedral, Azul, Diocese of Azul
Death PlaceAzul, Diocese of Azul

  • a priest for 70.9 years
  • a bishop for 44.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • opd/c1/d: CB, 1 Dec 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast