Catholic-Hierarchy DC

Archbishop François-Léon Gauthey

Deceased

Archbishop of Besançon


Events

DateAgeEventTitle
1 Mar 1848BornChâlon sur Saone
16 Jul 187123.4Ordained PriestPriest
21 Feb 190658.0AppointedBishop of Nevers, France
25 Feb 190658.0Ordained BishopBishop of Nevers, France
5 Apr 190658.1InstalledBishop of Nevers, France
20 Jan 191061.9AppointedArchbishop of Besançon, France
7 Apr 191062.1InstalledArchbishop of Besançon, France
25 Jul 191870.4DiedArchbishop of Besançon, France

MicroData Summary for François-Léon Gauthey:
Archbishop François-Léon Gauthey (born , died ) Archbishop of Besançon

  • a priest for 47.0 years
  • a bishop for 12.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 87
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013