Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Bruno Frattegiani

Deceased

Archbishop Emeritus of Camerino-San Severino Marche


Events

DateAgeEventTitle
9 Feb 1914BornMigiana di Corciano
6 Dec 193622.8Ordained PriestPriest of Perugia, Italy
14 Feb 196450.0AppointedArchbishop of Camerino, Italy
19 Apr 196450.2Ordained BishopArchbishop of Camerino, Italy
21 Jun 197965.4AppointedBishop of San Severino (-Treia), Italy
25 Jan 198571.0AppointedBishop of San Severino, Italy
30 Sep 198672.6AppointedArchbishop of Camerino-San Severino Marche, Italy
20 Apr 198975.2RetiredArchbishop of Camerino-San Severino Marche, Italy
22 Jul 199682.5DiedArchbishop Emeritus of Camerino-San Severino Marche, Italy

MicroData Summary for Bruno Frattegiani:
Archbishop Bruno Frattegiani (born , died ) Archbishop Emeritus of Camerino-San Severino Marche

  • a priest for 59.6 years
  • a bishop for 32.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013