Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maurice-François Ducoeur, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Nanning [Nanning]

Titular Bishop of Barbalissus


Events

DateAgeEventTitle
31 Oct 1878BornNanton, France
189617.1ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
23 Jun 190122.6Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
22 Dec 191032.1AppointedPrefect of Kuamsi, China
22 Dec 191032.1AppointedTitular Bishop of Barbalissus
4 Jun 191132.5Ordained BishopTitular Bishop of Barbalissus
6 Apr 191435.4AppointedVicar Apostolic of Kuamsi, China
10 Jun 192950.6DiedVicar Apostolic of Nanning [Nanning], China

MicroData Summary for Maurice-François Ducoeur:
Bishop Maurice-François Ducoeur M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Nanning [Nanning]

  • a priest for 27.9 years
  • a bishop for 18.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 79
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 46

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015