Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Cherubini

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Yugoslavia

Titular Archbishop of Nicosia


Events

DateAgeEventTitle
27 Dec 1865BornSoriano del Cimino, Italy
9 Dec 191550.0AppointedTitular Archbishop of Nicosia
9 Dec 191550.0AppointedApostolic Delegate to Haiti
12 Dec 191550.0Ordained BishopTitular Archbishop of Nicosia
2 Mar 192054.2AppointedApostolic Nuncio to Yugoslavia
15 Feb 192155.1ResignedApostolic Nuncio to Yugoslavia
12 Apr 193468.3DiedApostolic Nuncio Emeritus to Yugoslavia

MicroData Summary for Francesco Cherubini:
Archbishop Francesco Cherubini (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Yugoslavia

  • a bishop for 18.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 79

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013