Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Luis Chávez Botello

Archbishop Emeritus of Antequera, Oaxaca, México


Events

DateAgeEventTitle
8 Feb 1941 Born
8 Dec 196928.8Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
21 Feb 199756.0AppointedAuxiliary Bishop of Guadalajara, Jalisco, México
21 Feb 199756.0AppointedTitular Bishop of Cova
19 Mar 199756.1Ordained BishopTitular Bishop of Cova
16 Jul 200160.4AppointedBishop of Tuxtla Gutiérrez, Chiapas, México
8 Nov 200362.7AppointedArchbishop of Antequera, Oaxaca, México
8 Jan 200462.9InstalledArchbishop of Antequera, Oaxaca, México
10 Feb 201877.0RetiredArchbishop of Antequera, Oaxaca, México

MicroData Summary for José Luis Chávez Botello
Archbishop José Luis Chávez Botello (born ) Archbishop Emeritus of Antequera, Oaxaca

EventPlace
Birth PlaceTototlán
Ordained Bishopauditorio Benito Juárez, Guadalajara, Archdiocese of Guadalajara, Jalisco

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Antequera, Oaxaca.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Number 12,939
  • r: Bollettino, 10 Feb 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 10 Feb 2018