Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Carmelo Cassati, M.S.C.

Archbishop Emeritus of Trani-Barletta-Bisceglie (-Nazareth)


Events

DateAgeEventTitle
6 Apr 1924 BornEufemia-Tricase, Italy
17 Dec 194925.7Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
27 Apr 197046.1AppointedAuxiliary Bishop of Pinheiro, Maranho, Brazil
27 Apr 197046.1AppointedTitular Bishop of Nova Germania
28 Jun 197046.2Ordained BishopTitular Bishop of Nova Germania
17 Jun 197551.2AppointedPrelate of Pinheiro, Maranho, Brazil
26 May 197854.1ResignedTitular Bishop of Nova Germania
12 Feb 197954.8AppointedBishop of Tricarico, Italy
7 Sep 198561.4AppointedBishop of San Severo, Italy
7 Sep 198561.4AppointedBishop of Lucera, Italy
30 Sep 198662.5ResignedBishop of Lucera, Italy
15 Dec 199066.7AppointedArchbishop of Trani-Barletta-Bisceglie (-Nazareth), Italy
13 Nov 199975.6RetiredArchbishop of Trani-Barletta-Bisceglie (-Nazareth), Italy

MicroData Summary for Carmelo Cassati:
Archbishop Carmelo Cassati M.S.C. (born ) Archbishop Emeritus of Trani-Barletta-Bisceglie (-Nazareth)

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Trani-Barletta-Bisceglie (-Nazareth).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013