Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francis Patrick Carroll

Archbishop Emeritus of Canberra-Goulburn


Events

DateAgeEventTitle
9 Sep 1930 BornGanmain
27 Jul 195423.9Ordained PriestPriest of Wagga Wagga, Australia
12 Jun 196736.8AppointedCoadjutor Bishop of Wagga Wagga, Australia
12 Jun 196736.8AppointedTitular Bishop of Tasaccora
5 Sep 196737.0Ordained BishopTitular Bishop of Tasaccora
24 Feb 196837.5SucceededBishop of Wagga Wagga, Australia
25 Jun 198352.8AppointedArchbishop of Canberra (and Goulburn), Australia
19 Jun 200675.8RetiredArchbishop of Canberra-Goulburn, Australia

MicroData Summary for Francis Patrick Carroll:
Archbishop Francis Patrick Carroll (born ) Archbishop Emeritus of Canberra-Goulburn

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Canberra-Goulburn.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 19 Jun 2006
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013