Catholic-Hierarchy DC

Bishop Brian Vincent Finnigan

Auxiliary Bishop of Brisbane

Titular Bishop of Rapidum


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1938 BornPort Fairy
23 May 197031.7Ordained PriestPriest of Ballarat, Australia
31 Jan 200263.4AppointedAuxiliary Bishop of Brisbane, Australia
31 Jan 200263.4AppointedTitular Bishop of Rapidum
8 Apr 200263.6Ordained BishopTitular Bishop of Rapidum
2 May 201172.7AppointedApostolic Administrator of Toowoomba, Australia
11 Jul 201273.9ResignedApostolic Administrator of Toowoomba, Australia

MicroData Summary for Brian Vincent Finnigan:
Bishop Brian Vincent Finnigan (born ) Auxiliary Bishop of Brisbane

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Brisbane.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 167, Number 14,171

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013