Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrew Killian

Deceased

Archbishop of Adelaide


Events

DateAgeEventTitle
26 Oct 1872BornRhode, Offaly, Ireland
4 Jun 189825.6Ordained PriestPriest of Wilcannia, Australia
26 Feb 192451.3AppointedBishop of Port Augusta, Australia
15 Jun 192451.6Ordained BishopBishop of Port Augusta, Australia
11 Jul 193360.7AppointedCoadjutor Archbishop of Adelaide, Australia
11 Jul 193360.7AppointedTitular Archbishop of Ratiaria
5 Nov 193462.0SucceededArchbishop of Adelaide, Australia
28 Jun 193966.7DiedArchbishop of Adelaide, Australia

MicroData Summary for Andrew Killian:
Archbishop Andrew Killian (born , died ) Archbishop of Adelaide

  • a priest for 41.1 years
  • a bishop for 15.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1924, Number 39

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013