Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patrick Foley

Deceased

Bishop of Kildare and Leighlin


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1858BornLeighlin
1881¹22.8Ordained PriestPriest
18 Mar 189638.0AppointedCoadjutor Bishop of Kildare and Leighlin, Ireland
18 Mar 189638.0AppointedTitular Bishop of Amyclae
31 May 189638.2Ordained BishopTitular Bishop of Amyclae
19 Dec 189739.8SucceededBishop of Kildare and Leighlin, Ireland
24 Jul 192668.4DiedBishop of Kildare and Leighlin, Ireland

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Patrick Foley:
Bishop Patrick Foley (born , died ) Bishop of Kildare and Leighlin

  • a priest for 45.6 years
  • a bishop for 30.1 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 97, and Page 329

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013