Catholic-Hierarchy DC

Pierre-Armand Cardinal du Camboust de Coislin

Deceased

Bishop of Orléans

Cardinal-Priest of Santissima Trinità al Monte Pincio


Events

DateAgeEventTitle
Nov 1636BornParis
24 May 166528.6SelectedBishop of Orléans, France
16 Aug 166528.8Ordained PriestPriest of Paris, France
29 Mar 166629.4ConfirmedBishop of Orléans, France
20 Jun 166629.6Ordained BishopBishop of Orléans, France
22 Jul 169760.7Elevated to Cardinal
30 Mar 170063.4InstalledCardinal-Priest of Santissima Trinità al Monte Pincio
5 Feb 170669.3DiedBishop of Orléans, France

MicroData Summary for Pierre-Armand du Camboust de Coislin:
Cardinal Pierre-Armand du Camboust de Coislin (died ) Bishop of Orléans

  • a priest for 40.5 years
  • a bishop for 39.6 years
  • a cardinal for 8.5 years

Source(s):
  • b: Les Évèques et les Archevèques de France
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 22 Jul 1697
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 102

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013