Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Buis, M.H.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Kota Kinabalu

Titular Bishop of Astypalaea


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1902BornLeiden, Netherlands
17 Jul 192725.0Ordained PriestPriest of St. Joseph’s Missionary Society of Mill Hill
18 Jan 194744.5AppointedPrefect of Northern Borneo {Borneo Settentrionale}, Malaysia
14 Feb 195249.6AppointedTitular Bishop of Astypalaea
14 Feb 195249.6AppointedVicar Apostolic of Jesselton, Malaysia
1 May 195249.8Ordained BishopTitular Bishop of Astypalaea
22 Mar 196865.7AppointedVicar Apostolic of Kota Kinabalu, Malaysia
1 Aug 197270.1ResignedVicar Apostolic of Kota Kinabalu, Malaysia
24 Apr 198077.8DiedVicar Apostolic Emeritus of Kota Kinabalu, Malaysia

MicroData Summary for James Buis:
Bishop James Buis M.H.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Kota Kinabalu

  • a priest for 52.7 years
  • a bishop for 27.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 39

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015