Catholic-Hierarchy DC

Bishop Eugène Joseph Hubert Lebouille, C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Yongping [Yüngping]

Titular Bishop of Calama


Events

DateAgeEventTitle
7 Feb 1878BornHoensbroek, Netherlands
189718.9ProfessedMember of Congregation of the Mission
28 May 190426.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
16 Jul 192850.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Yüngpingfu, China
16 Jul 192850.4AppointedTitular Bishop of Conana
18 Nov 192850.8Ordained BishopTitular Bishop of Conana
21 Jul 194062.5SucceededVicar Apostolic of Yüngpingfu, China
11 Apr 194668.2AppointedBishop of Yongping [Yüngping], China
21 Jun 194870.4ResignedBishop of Yongping [Yüngping], China
21 Jun 194870.4AppointedTitular Bishop of Calama
27 May 195779.3DiedBishop Emeritus of Yongping [Yüngping], China

MicroData Summary for Eugène Joseph Hubert Lebouille:
Bishop Eugène Joseph Hubert Lebouille C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Yongping [Yüngping]

  • a priest for 53.0 years
  • a bishop for 28.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 80

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013