Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Bernier

Deceased

Bishop of Gaspé, Québec


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1906BornQuébec, Canada
17 Jun 192822.4Ordained PriestPriest
7 Aug 195246.6AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Syria
7 Aug 195246.6AppointedApostolic Nuncio to Costa Rica
7 Aug 195246.6AppointedApostolic Nuncio to Panama
12 Sep 195246.7Ordained BishopTitular Archbishop of Laodicea in Syria
21 May 195549.3ResignedApostolic Nuncio to Costa Rica
9 Sep 195751.6AppointedArchbishop (Personal Title) of Gaspé, Québec, Canada
21 Nov 196458.8DiedBishop of Gaspé, Québec, Canada

MicroData Summary for Paul Bernier:
Archbishop Paul Bernier (born , died ) Bishop of Gaspé

  • a priest for 36.4 years
  • a bishop for 12.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 81

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013