Catholic-Hierarchy DC

Bishop Benjamin Barrera y Reyes, M.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of Santa Ana


Events

DateAgeEventTitle
28 Dec 1902BornSensuntepeque
29 Jul 193431.5Ordained PriestPriest of Missionari di S. Giuseppe nel Messico
25 Sep 194239.7AppointedAuxiliary Bishop of Santa Ana, El Salvador
25 Sep 194239.7AppointedTitular Bishop of Sabadia
15 Nov 194239.8Ordained BishopTitular Bishop of Sabadia
1 Mar 195451.1AppointedBishop of Santa Ana, El Salvador
25 Feb 198178.1ResignedBishop of Santa Ana, El Salvador
4 Feb 199996.1DiedBishop Emeritus of Santa Ana, El Salvador

MicroData Summary for Benjamin Barrera y Reyes:
Bishop Benjamin Barrera y Reyes M.J. (born , died ) Bishop Emeritus of Santa Ana

  • a priest for 64.5 years
  • a bishop for 56.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 61
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015