Catholic-Hierarchy DC

Gaetano Cardinal Baluffi

Deceased

Bishop of Imola

Cardinal-Priest of Santi Marcellino e Pietro


Events

DateAgeEventTitle
28 Mar 1788BornAncona
9 Mar 181122.9Ordained PriestPriest
29 Jul 183345.3AppointedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
18 Aug 183345.4Ordained BishopBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
9 Sep 183648.4AppointedApostolic Internuncio to Colombia
27 Jan 184253.8AppointedArchbishop of Camerino, Italy
21 Apr 184557.1AppointedTitular Archbishop of Perge
22 Apr 184557.1AppointedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
21 Sep 184658.5AppointedArchbishop (Personal Title) of Imola, Italy
21 Dec 184658.7Elevated to Cardinal
14 Jun 184759.2AppointedCardinal-Priest of Santi Marcellino e Pietro
11 Nov 186678.6DiedBishop of Imola, Italy

MicroData Summary for Gaetano Baluffi:
Cardinal Gaetano Baluffi (born , died ) Bishop of Imola

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 33.2 years
  • a cardinal for 19.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 320, and Page 49
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 103, and Page 130
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 302

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013