Catholic-Hierarchy DC

Bishop Isidoro Badía y Sarradell

Deceased

Bishop of Tarazona (-Tudela)


Events

DateAgeEventTitle
26 Apr 1865BornIsona
5 Apr 188014.9Ordained PriestPriest of Urgell, Spain
26 Jan 190337.7AppointedAuxiliary Bishop of Toledo, Spain
26 Jan 190337.7AppointedTitular Bishop of Ascalon
17 May 190338.0Ordained BishopTitular Bishop of Ascalon
3 Jul 190742.1AppointedApostolic Administrator of Barbastro, Spain
27 Jul 191752.2AppointedBishop of Tarazona (-Tudela), Spain
1 Oct 192661.4DiedBishop of Tarazona (-Tudela), Spain

MicroData Summary for Isidoro Badía y Sarradell:
Bishop Isidoro Badía y Sarradell (born , died ) Bishop of Tarazona (-Tudela)

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 23.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 125
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1903, Number 11
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 79

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015