Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francisco María Cervera y Cervera, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Marocco o Marruecos

Titular Archbishop of Pompeiopolis in Paphlagonia


Events

DateAgeEventTitle
13 Mar 1858BornValencia, Spain
1880¹21.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
15 Apr 190850.1AppointedVicar Apostolic of Marocco o Marruecos, Morocco
15 Apr 190850.1AppointedTitular Bishop of Fesseë
24 May 190850.2Ordained BishopTitular Bishop of Fesseë
20 Jul 192365.4AppointedTitular Archbishop of Pompeiopolis in Paphlagonia
26 Mar 192668.0DiedVicar Apostolic of Marocco o Marruecos, Morocco

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Francisco María Cervera y Cervera:
Archbishop Francisco María Cervera y Cervera O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Marocco o Marruecos

  • a priest for 46.2 years
  • a bishop for 17.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1908, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013