Catholic-Hierarchy DC

Bishop Miguel de los Santos Díaz y Gómara

Deceased

Bishop of Cartagena (en España)


Events

DateAgeEventTitle
5 Jul 1885BornFitero
18 Jul 190924.0Ordained PriestPriest
8 Jul 192035.0AppointedAuxiliary Bishop of Zaragoza, Spain
8 Jul 192035.0AppointedTitular Bishop of Thagora
21 Dec 192035.5Ordained BishopTitular Bishop of Thagora
18 Dec 192439.5AppointedBishop of Osma, Spain
28 Jan 193549.6AppointedBishop of Cartagena (en España)
8 Mar 193953.7AppointedApostolic Administrator of Barcelona, Spain
30 Dec 194257.5ResignedApostolic Administrator of Barcelona, Spain
7 Nov 194964.3DiedBishop of Cartagena (en España)

MicroData Summary for Miguel de los Santos Díaz y Gómara:
Bishop Miguel de los Santos Díaz y Gómara (born , died ) Bishop of Cartagena (en España)

  • a priest for 40.3 years
  • a bishop for 28.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1920, Number 77

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013