Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Teopisto Valderrama Alberto

Deceased

Archbishop Emeritus of Caceres (Nueva Caceres)


Events

DateAgeEventTitle
19 Sep 1912BornBagamanoc
7 Mar 193724.5Ordained PriestPriest
10 Jul 195239.8AppointedBishop of Sorsogon, Philippines
7 Oct 195240.1Ordained BishopBishop of Sorsogon, Philippines
7 Sep 195947.0AppointedCoadjutor Archbishop of Caceres (Nueva Caceres), Philippines
7 Sep 195947.0AppointedTitular Archbishop of Amastris
6 Apr 196552.5SucceededArchbishop of Caceres (Nueva Caceres), Philippines
20 Oct 198371.1ResignedArchbishop of Caceres (Nueva Caceres), Philippines
2 May 199683.6DiedArchbishop Emeritus of Caceres (Nueva Caceres), Philippines

MicroData Summary for Teopisto Valderrama Alberto:
Archbishop Teopisto Valderrama Alberto (born , died ) Archbishop Emeritus of Caceres (Nueva Caceres)

  • a priest for 59.2 years
  • a bishop for 43.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 88

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013