Catholic-Hierarchy DC

Bishop Sofio Guinto Balce

Deceased

Bishop of Cabanatuan


Events

DateAgeEventTitle
26 Nov 1941BornVinzons
12 Jun 196523.5Ordained PriestPriest
9 May 198038.5AppointedAuxiliary Bishop of Caceres (Nueva Caceres), Philippines
9 May 198038.5AppointedTitular Bishop of Lamphua
12 Jul 198038.6Ordained BishopTitular Bishop of Lamphua
21 May 198846.5AppointedCoadjutor Bishop of Cabanatuan, Philippines
11 Nov 199049.0SucceededBishop of Cabanatuan, Philippines
25 Jun 200462.6DiedBishop of Cabanatuan, Philippines

MicroData Summary for Sofio Guinto Balce:
Bishop Sofio Guinto Balce (born , died ) Bishop of Cabanatuan

  • a priest for 39.0 years
  • a bishop for 24.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013