Catholic-Hierarchy DC

Chaldean Catholic Church

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
10 Oct 1937 Bishop Ibrahim Namo IbrahimBishop Emeritus of Saint Thomas the Apostle of Detroit, USA
25 Feb 1938 Archbishop Jacques IshaqCurial Bishop Emeritus of Babylon {Babilonia}, Iraq
4 Aug 1938 Archbishop Djibrail KassabBishop Emeritus of Saint Thomas the Apostle of Sydney, Australia
14 Mar 1941 Bishop Sarhad Yawsip Hermiz JammoBishop Emeritus of Saint Peter the Apostle of San Diego, USA
24 Apr 1943 Bishop Shlemon WarduniCurial Bishop Emeritus of Babylon {Babilonia}, Iraq
6 Aug 1943 Archbishop Thomas MeramArchbishop of Urmyā {Rezayeh}, Iran
5 Feb 1945 Archbishop Ramzi Garmou, Ist. del PradoArchbishop of Diarbekir (Amida), Turkey
3 Jan 1946 Bishop Antoine Audo, S.J.Bishop of Alep [Beroea, Halab], Syria
4 Jul 1948 Louis RaphaŽl I Cardinal SakoPatriarch of Babylon {Babilonia}, Iraq
9 Mar 1949 Bishop Mikha Pola MaqdassiBishop of Alquoch, Iraq
21 Jun 1949 Archbishop Yousif Thomas Mirkis, O.P.Archbishop of Kerkūk, Iraq
1 Jul 1949 Bishop Rabban Al-QasBishop of Dohuk, Iraq
Youngest
14 Feb 1976 Father Thabet Habib Yousif Al MekkoCoadjutor Bishop-Elect of Alquoch, Iraq
19 Jan 1975 Bishop Felix (Saeed) Dawood Al ShabiBishop of Zakho, Iraq
23 Oct 1973 Bishop Robert Saeed JarjisBishop of Mar Addai of Toronto, Canada
6 Sep 1972 Bishop Saad SiropApostolic Visitor (Visitator)
23 May 1970 Bishop Basel Salim YaldoCurial Bishop of Babylon {Babilonia}, Iraq
13 May 1970 Bishop Frank Yohana KalabatBishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit, USA
15 Jun 1969 Archbishop Bashar Matti Warda, C.SS.R.Archbishop of Arbil {Erbil}, Iraq
1 Nov 1967 Archbishop Amel Shamon NonaBishop of Saint Thomas the Apostle of Sydney, Australia
8 Feb 1960 Archbishop Habib Hormiz Jajou Al NawfaliArchbishop of Bassorah {Basra}, Iraq
12 Nov 1956 Bishop Emmanuel Hanna Shaleta (Challita)Bishop of Saint Peter the Apostle of San Diego, USA
1 Jun 1956 Bishop Michel KassarjiBishop of Beirut {Bairut}, Lebanon
9 Sep 1955 Archbishop Najib Mikhael Moussa, O.P.Archbishop of Mossul, Iraq

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_r, v3.2.5, 8 Feb 2020; Data: 13 Sep 2021

Quantcast