Catholic-Hierarchy DC

Bishop Robert Saeed Jarjis

Auxiliary Bishop of Baghdad (Chaldean), Iraq

Titular Bishop of Arsamosata


Events

DateAgeEventTitle
23 Oct 1973 Born
27 Apr 200834.5Ordained PriestPriest
22 Dec 201845.1ConfirmedAuxiliary Bishop of Baghdad (Chaldean), Iraq
22 Dec 201845.1AppointedTitular Bishop of Arsamosata
18 Jan 201945.2Ordained BishopTitular Bishop of Arsamosata

MicroData Summary for Robert Saeed Jarjis
Bishop Robert Saeed Jarjis (born ) Auxiliary Bishop of Baghdad

EventPlace
Birth PlaceBaghdad, Archdiocese of Baghdad (Chaldean)
Ordained PriestRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Ordained BishopSt. Joseph, Cathedral, Baghdad, Archdiocese of Baghdad (Chaldean)

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Baghdad (Chaldean).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 22 Dec 2018
  • ob/c2: CB, 22 Dec 2018
  • c34: CB, 18 Jan 2019
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 239, Number 20,091

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 14 Apr 2019

Quantcast