Catholic-Hierarchy DC

United States of America

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
21 Dec 1935 Bishop Bernard Joseph McLaughlinAuxiliary Bishop Emeritus of Buffalo, New York
29 Jun 1939 Archbishop Peter Leo GeretyArchbishop Emeritus of Newark, New Jersey
3 Jun 1944 Bishop Martin Nicholas LohmullerAuxiliary Bishop Emeritus of Philadelphia, Pennsylvania
29 Jun 1945 Bishop Joseph Francis MaguireBishop Emeritus of Springfield, Massachusetts
1 Jun 1946 Archbishop Raymond Gerhardt HunthausenArchbishop Emeritus of Seattle, Washington
15 Jun 1946 Bishop Francis Anthony QuinnBishop Emeritus of Sacramento, California
3 Feb 1947 Archbishop George Hamilton Pearce, S.M.Archbishop Emeritus of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)
8 Apr 1947 Bishop Thomas Joseph ConnollyBishop Emeritus of Baker, Oregon
31 May 1947 Bishop Odore Joseph GendronBishop Emeritus of Manchester, New Hampshire
26 May 1949 Archbishop Daniel William Kucera, O.S.B.Archbishop Emeritus of Dubuque, Iowa
4 Jun 1949 Archbishop Joseph Thomas DiminoArchbishop Emeritus of United States of America, Military
26 Jun 1949 Agostino Cardinal CacciavillanPresident Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See, Roman Curia
Most Junior
21 Feb 2009 Father Jeffrey Neil SteensonOrdinary of The Chair of Saint Peter
9 Jun 2001 Bishop Peter Leslie SmithAuxiliary Bishop of Portland in Oregon
26 Jun 1999 Bishop Gregory Lawrence ParkesBishop of Pensacola-Tallahassee, Florida
15 May 1999 Bishop Stephen Jay BergBishop of Pueblo, Colorado
26 Nov 1998 Bishop Borys Andrij GudziakBishop of Saint Vladimir-Le-Grand de Paris (Ukrainian)
6 Jun 1998 Bishop James Sean WallBishop of Gallup, New Mexico
23 May 1998 Bishop John Balthasar BrungardtBishop of Dodge City, Kansas
31 May 1997 Bishop Andrew Harmon CozzensAuxiliary Bishop of Saint Paul and Minneapolis, Minnesota
24 May 1997 Bishop Alberto RojasAuxiliary Bishop of Chicago, Illinois
1 Oct 1996 Bishop Bohdan John DanyloBishop of Saint Josaphat in Parma (Ukrainian)
1 Jun 1996 Bishop Josť Arturo Cepeda EscobedoAuxiliary Bishop of Detroit, Michigan
25 May 1996 Bishop Michael Jude ByrnesAuxiliary Bishop of Detroit, Michigan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.1, 5 Oct 2014; Data: 21 Oct 2014