Catholic-Hierarchy DC

United States of America

Cardinals


BirthdateAgeNameCurrent Title
21 Nov 1926 William Wakefield Cardinal BaumMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
30 Jun 1948 Raymond Leo Cardinal BurkePrefect of the Apostolic Signatura, Roman Curia
14 Aug 1926 Agostino Cardinal CacciavillanPresident Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See, Roman Curia
23 May 1949 Daniel Nicholas Cardinal DiNardoArchbishop of Galveston-Houston, Texas
6 Feb 1950 Timothy Michael Cardinal DolanArchbishop of New York, New York
2 Apr 1932 Edward Michael Cardinal EganArchbishop Emeritus of New York, New York
16 Jan 1937 Francis Eugene Cardinal George, O.M.I.Archbishop Emeritus of Chicago, Illinois
20 Oct 1949 James Michael Cardinal HarveyArchpriest of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
26 Feb 1933 Lubomyr Cardinal Husar, M.S.U.Major Archbishop Emeritus of Kyiv-Halyč {Kiev} (Ukrainian), Ukraine
4 Mar 1931 William Henry Cardinal KeelerArchbishop Emeritus of Baltimore, Maryland
4 Nov 1931 Bernard Francis Cardinal LawArchpriest Emeritus of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
15 Jun 1936 William Joseph Cardinal LevadaPrefect Emeritus of the Congregation for the Doctrine of the Faith, Roman Curia
27 Feb 1936 Roger Michael Cardinal MahonyArchbishop Emeritus of Los Angeles, California
18 Mar 1930 Adam Joseph Cardinal MaidaArchbishop Emeritus of Detroit, Michigan
7 Jul 1930 Theodore Edgar Cardinal McCarrickArchbishop Emeritus of Washington, District of Columbia
8 Apr 1939 Edwin Frederick Cardinal O’BrienGrand Master of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem, Roman Curia
29 Jun 1944 Sean Patrick Cardinal O’Malley, O.F.M. Cap.Archbishop of Boston, Massachusetts
19 Apr 1935 Justin Francis Cardinal RigaliArchbishop Emeritus of Philadelphia, Pennsylvania
26 Jul 1932 James Francis Cardinal StaffordMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
12 Nov 1940 Donald William Cardinal WuerlArchbishop of Washington, District of Columbia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 30 Sep 2014