Catholic-Hierarchy DC

Malta

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
27 May 1961 Archbishop Félix del Blanco PrietoAlmoner Emeritus of the Office of Papal Charities, Roman Curia
8 Oct 1961 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber, Roman Curia
22 Mar 1969 Archbishop Paul Cremona, O.P.Archbishop Emeritus of Malta
27 Dec 1969 Archbishop Mario Roberto CassariApostolic Nuncio Emeritus to Malta
29 Jun 1970 Archbishop Luigi GattiApostolic Nuncio Emeritus to Greece
18 Mar 1971 Archbishop Aldo CavalliApostolic Nuncio to Netherlands
17 Dec 1972 Bishop Vicente CostaBishop of Jundiaí, Sao Paulo, Brazil
24 Mar 1974 Archbishop Alessandro D’ErricoApostolic Nuncio to Malta
10 Apr 1974 Archbishop Tommaso CaputoPrelate of Pompei o Beatissima Vergine Maria del Santissimo Rosario, Italy
20 Jul 1974 Bishop Carmelo ZammitBishop of Gibraltar
26 May 1984 Bishop Mario GrechBishop of Gozo
29 Jun 1984 Archbishop Joseph SpiteriApostolic Nuncio to Côte d’Ivoire
11 Jul 1986 Archbishop Charles Jude SciclunaArchbishop of Malta

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 16 Jun 2017