Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pier Luigi Celata

Vice-Chamberlain of the Apostolic Chamber

Titular Archbishop of Doclea


Events

DateAgeEventTitle
23 Jan 1937 BornPitigliano
8 Oct 196124.7Ordained PriestPriest of Sovana e Pitigliano, Italy
12 Dec 198548.9AppointedTitular Archbishop of Doclea
12 Dec 198548.9AppointedApostolic Nuncio to Malta
6 Jan 198649.0Ordained BishopTitular Archbishop of Doclea
7 May 198851.3AppointedApostolic Nuncio to San Marino
24 Jun 199255.4AppointedApostolic Nuncio to Slovenia
6 Feb 199558.0AppointedApostolic Nuncio to Turkey
3 Apr 199760.2AppointedApostolic Nuncio to Turkmenistan
3 Mar 199962.1AppointedApostolic Nuncio to Belgium
3 Mar 199962.1AppointedApostolic Nuncio to Luxembourg
14 Nov 200265.8AppointedSecretary of the Pontifical Council for Interreligious Dialogue
2012²74.9RetiredSecretary of the Pontifical Council for Interreligious Dialogue
23 Jul 201275.5AppointedVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Pier Luigi Celata:
Archbishop Pier Luigi Celata (born ) Vice-Chamberlain of Apostolic Chamber

Please contact the Archbishop through the Apostolic Chamber.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 23 Jul 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013