Catholic-Hierarchy DC

Cardinals

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
3 Feb 1940 Fiorenzo Cardinal AngeliniPresident Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Assistance to Health Care Workers, Roman Curia
23 May 1940 Loris Francesco Cardinal CapovillaPrelate Emeritus of Loreto, Italy
12 Apr 1941 Giovanni Cardinal CanestriArchbishop Emeritus of Genova {Genoa}, Italy
25 Jun 1944 Carlo Cardinal FurnoGrand Master Emeritus of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem, Roman Curia
22 Sep 1945 Jorge María Cardinal MejíaArchivist Emeritus of the Vatican Secret Archives, Roman Curia
30 Nov 1945 Paulo Evaristo Cardinal Arns, O.F.M.Archbishop Emeritus of São Paulo, Brazil
20 Apr 1946 Gilberto Cardinal AgustoniPrefect Emeritus of the Apostolic Signatura, Roman Curia
13 Jul 1946 Achille Cardinal SilvestriniPrefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches, Roman Curia
13 Jul 1947 Roger Marie Élie Cardinal EtchegarayPresident Emeritus of the Pontifical Council for Justice and Peace, Roman Curia
13 Jul 1947 Silvano Cardinal PiovanelliArchbishop Emeritus of Firenze {Florence}, Italy
2 Jan 1949 Giovanni Cardinal CoppaApostolic Nuncio Emeritus to Czech Republic
12 Mar 1949 Serafim Cardinal Fernandes de AraújoArchbishop Emeritus of Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil
Most Junior
22 Sep 1991 Chibly Cardinal LangloisBishop of Les Cayes, Haïti
8 Oct 1988 Gérald Cyprien Cardinal Lacroix, I.S.P.X.Archbishop of Québec, Canada
11 Jun 1986 Baselios Cleemis (Isaac) Cardinal ThottunkalMajor Archbishop of Trivandrum (Syro-Malankarese), India
14 Jun 1985 Rainer Maria Cardinal WoelkiArchbishop of Köln {Cologne}, Germany
1 Jun 1985 Willem Jacobus Cardinal EijkArchbishop of Utrecht, Netherlands
20 Jun 1982 Kurt Cardinal KochPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity, Roman Curia
27 Feb 1982 Luis Antonio Gokim Cardinal TagleArchbishop of Manila, Philippines
27 Apr 1980 Pietro Cardinal ParolinSecretary of State, Roman Curia
2 Jun 1979 Reinhard Cardinal MarxArchbishop of München und Freising {Munich}, Germany
25 Nov 1978 Mario Aurelio Cardinal PoliArchbishop of Buenos Aires, Argentina
11 Feb 1978 Gerhard Ludwig Cardinal MüllerPrefect of the Congregation for the Doctrine of the Faith, Roman Curia
17 Dec 1977 Philippe Xavier Ignace Cardinal BarbarinArchbishop of Lyon, France

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 15 Sep 2014