Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Guilford Clyde Young

Deceased

Archbishop of Hobart


Events

DateAgeEventTitle
10 Nov 1916BornSandgate
3 Jun 193922.6Ordained PriestPriest of Rockhampton, Australia
15 Jul 194831.7AppointedAuxiliary Bishop of Canberra (and Goulburn), Australia
15 Jul 194831.7AppointedTitular Bishop of Heliosebaste
8 Sep 194831.8Ordained BishopTitular Bishop of Heliosebaste
8 Aug 195336.7AppointedApostolic Administrator of Canberra (and Goulburn), Australia
10 Oct 195437.9AppointedCoadjutor Archbishop of Hobart, Australia
10 Oct 195437.9AppointedTitular Archbishop of Cyrrhus
20 Sep 195538.9SucceededArchbishop of Hobart, Australia
16 Mar 198871.3DiedArchbishop of Hobart, Australia

MicroData Summary for Guilford Clyde Young:
Archbishop Guilford Clyde Young (born , died ) Archbishop of Hobart

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 39.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 96

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013