Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Ignace Waterschoot, O. Praem. †

Deceased

Bishop Emeritus of Lolo


Events

DateAgeEventTitle
16 Mar 1911BornVieux-Turnhout, Belgium
24 Aug 193423.4Ordained PriestPriest of Order of the Canons Regular of Premontre; Norbertines
21 Sep 194938.5AppointedPrefect of Lolo, Congo (Dem. Rep.)
2 Jul 196251.2AppointedBishop of Lolo, Congo (Dem. Rep.)
2 Sep 196251.4Ordained BishopBishop of Lolo, Congo (Dem. Rep.)
28 Aug 198776.4RetiredBishop of Lolo, Congo (Dem. Rep.)
20 Apr 199079.0DiedBishop Emeritus of Lolo, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Joseph Ignace Waterschoot:
Bishop Joseph Ignace Waterschoot O. Praem. (born , died ) Bishop Emeritus of Lolo

  • a priest for 55.6 years
  • a bishop for 27.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015