Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Raúl Villalobos Padilla

Bishop Emeritus of Saltillo, Coahuila


Events

DateAgeEventTitle
1 Feb 1921 BornGuadalajara
2 Apr 194928.1Ordained PriestPriest
4 May 197150.2AppointedAuxiliary Bishop of Saltillo, Coahuila, México
4 May 197150.2AppointedTitular Bishop of Columnata
3 Aug 197150.5Ordained BishopTitular Bishop of Columnata
4 Oct 197554.6AppointedBishop of Saltillo, Coahuila, México
30 Dec 199978.9RetiredBishop of Saltillo, Coahuila, México

MicroData Summary for Francisco Raúl Villalobos Padilla:
Bishop Francisco Raúl Villalobos Padilla (born ) Bishop Emeritus of Saltillo

Please contact the Bishop through the Diocese of Saltillo.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 25 Jun 2015