Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Vieira Alvernaz

Deceased

Archbishop Emeritus of Goa e Damão


Events

DateAgeEventTitle
5 Feb 1898BornRibeirinha do Pico
20 Jun 192022.4Ordained PriestPriest
13 Aug 194143.5AppointedBishop of Cochin, India
1 Dec 194143.8Ordained BishopBishop of Cochin, India
23 Dec 195052.9AppointedCoadjutor Archbishop of Goa e Damão, India
23 Dec 195052.9AppointedTitular Archbishop of Anasartha
23 Dec 195052.9AppointedCoadjutor Patriarch of East Indies, India
16 Sep 195355.6SucceededArchbishop of Goa e Damão, India
16 Sep 195355.6SucceededPatriarch of East Indies, India
22 Feb 197577.0RetiredArchbishop of Goa e Damão, India
22 Feb 197577.0RetiredPatriarch of East Indies, India
13 Mar 198688.1DiedArchbishop Emeritus of Goa e Damão, India

MicroData Summary for José Vieira Alvernaz:
Archbishop José Vieira Alvernaz (born , died ) Archbishop Emeritus of Goa e Damão

  • a priest for 65.7 years
  • a bishop for 44.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013