Catholic-Hierarchy DC

Innocenzo Cardinal Ferrieri

Deceased

Prefect of the Congregation of Bishops and Regulars

Cardinal-Priest of Santa Cecilia

Titular See: (Sicily)


Events

DateAgeEventTitle
13 Sep 1810BornFano, Italy
20 Sep 183424.0Ordained PriestPriest
4 Oct 184737.1AppointedTitular Archbishop of Side
10 Oct 184737.1Ordained BishopTitular Archbishop of Side
15 Nov 184838.2AppointedApostolic Nuncio to Belgium
30 Sep 185040.0AppointedApostolic Nuncio to Other
15 Jul 185645.8AppointedApostolic Nuncio to Portugal
13 Mar 186857.5Elevated to Cardinal
24 Sep 186858.0AppointedCardinal-Priest of Santa Cecilia
31 Mar 187564.5AppointedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics
6 Jul 187665.8AppointedPrefect of the Congregation of Bishops and Regulars
13 Jan 188776.3DiedPrefect of the Congregation of Bishops and Regulars

MicroData Summary for Innocenzo Ferrieri:
Cardinal Innocenzo Ferrieri (born , died ) Prefect of Bishops and Regulars

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 39.3 years
  • a cardinal for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 517, and Page 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013