Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juan Bautista Velasco Díaz, O.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Xiamen [Hsiamen, Amoy]


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1911BornParaná, Spain
192715.5ProfessedMember of Order of Friars Preachers
10 Aug 193524.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
10 Jun 194837.0AppointedBishop of Xiamen [Hsiamen, Amoy], China
24 Oct 194837.4Ordained BishopBishop of Xiamen [Hsiamen, Amoy], China
1955²43.5AppointedAuxiliary Bishop of Manila, Philippines
May 1983³71.9ResignedBishop of Xiamen [Hsiamen, Amoy], China
9 Jul 198473.1ResignedAuxiliary Bishop of Manila, Philippines
26 Oct 198574.4DiedBishop Emeritus of Xiamen [Hsiamen, Amoy], China

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Juan Bautista Velasco Díaz:
Bishop Juan Bautista Velasco Díaz O.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Xiamen [Hsiamen, Amoy]

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 113

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013