Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Leonardo Zamora Legaspi, O.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Caceres (Nueva Caceres)


Events

DateAgeEventTitle
25 Nov 1935BornMeycauayan
17 Dec 196025.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
25 Jun 197741.6AppointedAuxiliary Bishop of Manila, Philippines
25 Jun 197741.6AppointedTitular Bishop of Elephantaris in Mauretania
8 Aug 197741.7Ordained BishopTitular Bishop of Elephantaris in Mauretania
20 Oct 198347.9AppointedArchbishop of Caceres (Nueva Caceres), Philippines
8 Sep 201276.8RetiredArchbishop of Caceres (Nueva Caceres), Philippines
8 Aug 201478.7DiedArchbishop Emeritus of Caceres (Nueva Caceres), Philippines

MicroData Summary for Leonardo Zamora Legaspi:
Archbishop Leonardo Zamora Legaspi O.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Caceres (Nueva Caceres)

  • a priest for 53.6 years
  • a bishop for 37.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 2011, Page 131
  • r: Bollettino, 8 Sep 2012
  • d: CB, 8 Aug 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 8 Aug 2014