Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dirceu Vegini

Deceased

Bishop of Foz do Iguaçu, Parana, Brazil


Events

DateAgeEventTitle
14 Apr 1952Born
21 Jan 198431.7Ordained PriestPriest of Apucarana, Parana, Brazil
15 Mar 200653.9AppointedAuxiliary Bishop of Curitiba, Parana, Brazil
15 Mar 200653.9AppointedTitular Bishop of Putia in Byzacena
2 Jun 200654.1Ordained BishopTitular Bishop of Putia in Byzacena
20 Oct 201058.5AppointedBishop of Foz do Iguaçu, Parana, Brazil
29 Sep 201866.4DiedBishop of Foz do Iguaçu, Parana, Brazil

MicroData Summary for Dirceu Vegini
Bishop Dirceu Vegini (born , died ) Bishop of Foz do Iguaçu

EventPlace
Birth PlaceMassaranduba
Ordained BishopNossa Senhora de Lourdes, Cathedral, Apucarana, Diocese of Apucarana, Parana
Death PlaceFoz do Iguaçu, Diocese of Foz do Iguaçu, Parana

  • a priest for 34.6 years
  • a bishop for 12.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 15 Mar 2006
  • ob: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 185, Number 15,163
  • ab: Bollettino, 20 Oct 2010
  • d: CB, 29 Sep 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.2.1, 12 Sep 2018; Data: 30 Sep 2018

Quantcast