Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Uccelini-Tice

Deceased

Bishop of Kotor (Cattaro)


Events

DateAgeEventTitle
2 Aug 1847BornLopud
11 Jun 187123.9Ordained PriestPriest of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
18 May 189446.8AppointedApostolic Administrator of Kotor (Cattaro), Montenegro
18 May 189446.8AppointedTitular Bishop of Benda
12 Aug 189447.0Ordained BishopTitular Bishop of Benda
18 Mar 189547.6AppointedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
30 Sep 189548.2InstalledBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro
1 Jun 193789.8DiedBishop of Kotor (Cattaro), Montenegro

MicroData Summary for Francesco Uccelini-Tice:
Bishop Francesco Uccelini-Tice (born , died ) Bishop of Kotor (Cattaro)

  • a priest for 66.0 years
  • a bishop for 42.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 146, and Page 193

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013