Catholic-Hierarchy DC

Bishop Daniel Tomasella, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Marília, Sao Paulo


Events

DateAgeEventTitle
18 Jul 1923BornConchas
22 Jun 194723.9Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
6 Sep 196946.1AppointedAuxiliary Bishop of Marília, Sao Paulo, Brazil
6 Sep 196946.1AppointedTitular Bishop of Martirano
8 Dec 196946.3Ordained BishopTitular Bishop of Martirano
14 Jan 197551.4AppointedCoadjutor Bishop of Marília, Sao Paulo, Brazil
23 Apr 197551.7SucceededBishop of Marília, Sao Paulo, Brazil
9 Dec 199269.3ResignedBishop of Marília, Sao Paulo, Brazil
20 Sep 200380.1DiedBishop Emeritus of Marília, Sao Paulo, Brazil

MicroData Summary for Daniel Tomasella:
Bishop Daniel Tomasella O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Marília

  • a priest for 56.2 years
  • a bishop for 33.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015