Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymond Ken’ichi Tanaka

Bishop Emeritus of Kyōto


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1927 BornUwajima
21 Dec 195124.3Ordained PriestPriest
8 Jul 197648.9AppointedBishop of Kyōto, Japan
23 Sep 197649.1Ordained BishopBishop of Kyōto, Japan
3 Mar 199769.5ResignedBishop of Kyōto, Japan

MicroData Summary for Raymond Ken’ichi Tanaka:
Bishop Raymond Ken’ichi Tanaka (born ) Bishop Emeritus of Kyōto

Please contact the Bishop through the Diocese of Kyōto.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013