Catholic-Hierarchy DC

Bishop Władysław Maximilyn Szcześniak

Deceased

Auxiliary Bishop of Warszawa {Warsaw}

Titular Bishop of Laranda


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1858BornZakroczyn
4 Sep 188122.9Ordained PriestPriest
25 May 192566.6AppointedAuxiliary Bishop of Warszawa {Warsaw}, Poland
25 May 192566.6AppointedTitular Bishop of Laranda
19 Jul 192566.8Ordained BishopTitular Bishop of Laranda
9 Sep 192667.9DiedAuxiliary Bishop of Warszawa {Warsaw}, Poland

MicroData Summary for Władysław Maximilyn Szcześniak:
Bishop Władysław Maximilyn Szcześniak (born , died ) Auxiliary Bishop of Warszawa {Warsaw}

  • a priest for 45.0 years
  • a bishop for 1.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1925, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013